á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Ponad 16-cie lat byli parą, pisarz i nauczycielka niemieckiego. On pragnie sukcesu którego nie osiąga, ona dziecka na które pisarz nie pozwala.
Matylda Kaminski jest nauczycielką z powołania, oszołomiona entuzjastycznym pędem do napychania młodzieży wykształceniem. (...) Zawód wykonywała z dumą , traktowała go jako awans społeczny, życiowo bardzo zaradna kobieta.
Xavier Sand ponad wszystko chciał zostać pisarzem, nastawiony na szybki sukces, przeciwny pracy fizycznej , nieodpowiedzialny mężczyzna, przeciwstawia się partnerce w kwestii dziecka.
Łączy ich wspólna namiętność: miłość do literatury, do słuchania historii i opowiadania, do fantazjowania. Tak powstaje trylogia młodzieżowa, tylko już bez Matyldy ….Xavier odniósł sukces i Matylda nie była już mu potrzebna.
Po ponad 16-tu latach kiedy Matylda odnalazła swoje miejsce, ma przyjaciółki i własne życie, pojawia się w jej szkole na warsztatach pisarskich Xaver, głównym tematem ich rozmów poza wyjaśnieniem odejścia jest historia zaginięcia jego syna Jacoba. Matylda jest wstrząśnięta, słuchając opowieści układa w głowie możliwy scenariusz. Na ile sposób i czas spotkania byłych kochanków pozwolą odejść Matyldzie w spokoju i pomogą w rozwikłaniu tajemnicy zaginięcia chłopca ?
To książka intryguje i skłania do przemyśleń, na długo pozostanie w mojej pamięci .
Wraz ze spotkaniem, powracają wspomnienia, żale. Dawni kochankowie prowadzą ze sobą dziwną grę mającą na celu wyjaśnienia zaginięcia syna Xavera.
"Nauczycielka" zachwyciła mnie przede wszystkim swoją formą. Autorka przedstawiła fabułę w formie maili, jakie piszą do siebie bohaterowie, rozmów jakie prowadzą, ich monologów, opowiadanych wzajemnie historii, czytanych listów, pamiętników, swoich zwierzeń. Dzięki takiej konstrukcji Taschler pokazuje czytelnikowi jak w różny sposób ludzie potrafią odbierać i interpretować te same wydarzenia.
Sama fabula jest bardzo przemyślana. Początkowo banalna historia związku dwojga ludzi i ich spotkania po latach, wraz z kolejnymi rozdziałami staje się coraz bardziej dramatyczna, intrygując i wciągając w historię zaginionego syna Xavera. Powieść trzyma w napięciu do samego końca. Finał to kolejne zaskoczenie.
To powieść, która skupia się na ludziach. Pisarce udało się stworzyć fantastyczne kreacje psychologiczne bohaterów. Matylda jak i Xaver próbują się zmierzyć z przeszłością i teraźniejszością, odkrywając przy tym smutną prawdę, że czasu nie da się cofnąć.
Judith W. Tischler stworzyła cudowną powieść o miłości, zdradzie, śmierci, komunikacji międzyludzkiej. O niewypowiedzianych słowach i straconych szansach.
Marta Ciulis- Pyznar
Oczywiście każdy z nas ma pewne plany i cele do osiągnięcia w życiu, nawet w sferze uczuciowej. Jedni potrzebują spokojnego życia i poszukują partnera na całe życie. Planują z nim przyszłość w różowych barwach – wzajemną miłość aż do śmierci, wspólnie wybudowany dom i obowiązkowo potomstwo, (...) piękne i zdrowe. Inni myślą o życiu przeżywanym w świetle jupiterów, z wieloma partnerami i niekoniecznie myślący o stabilizacji. Są nastawieni przede wszystkim na zrobienie osobistej kariery najczęściej łączącej się z celem materialnej korzyści.
A pozostali próbują połączyć szczęście rodzinne z karierą. Ale czy to jest możliwe? Nie ma oczywiście jednej odpowiedzi na to w jaki sposób ułożyć sobie życie, gdyż każdy z nas jest inny i każdy z nas ma inne potrzeby i wymagania.
Próbą odpowiedzi na to pytanie jest właśnie powieść „Nauczycielka” Judith W. Taschler - austriackiej pisarki, która w bardzo ciekawy sposób pokazuje różne aspekty życia związane z potrzebami: miłości, posiadania potomstwa, spełnienia się zawodowego, bycia z kimś, interesujących i inspirujących rozmów.
Szesnastoletni związek głównych bohaterów Matyldy i Xaviera był osobliwy jak każdy inny związek dwojga ludzi. Skończył się po szesnastu wspólnie spędzonych latach. Koniec tego związku był zaskoczeniem dla bohaterki. Każde z nich od tego momentu inaczej funkcjonowało, inaczej ułożyło sobie życie. Czy tak to sobie wyobrażali na początku rozkwitającego związku?
Jak się okazało marzenia Matyldy były odmienne od oczekiwań partnera.
Dlaczego się rozstali i jak ułożyli sobie życie po szesnastoletnim związku? Z jaką tragedią związane jest życie Xaviera. I czy oboje znaleźli w końcu miłość i spokój?
Wymiana korespondencji, po wielu latach oddalenia od siebie, pokazała, że jedną sprawę czy temat, dwie osoby mogą odbierać zupełnie inaczej. Wyjaśnienia otworzyły oczy bohaterom na domysły i niedopowiedzenia. A może po tym oczyszczeniu ponownie będą mogli być razem? Powieść stawia wiele pytań, daje również do nich odpowiedzi.
Gorąco polecam trzymającą w napięciu powieść, którą czyta się jednym tchem.
Anna Szatko, MBP w Skawinie