Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka… Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie. W tej książce jest wszystko, co kocham - Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować.
Świetna książka, która wciąga i do końca trzyma w emocjach. Czytając popłakałam się!!Polecam
Wciąga jak bagno,b.dobrze się czyta
Bardzo interesująca książka. Gorąco polecam.
Dla mnie początek dość słaby, "wciągnęło" mnie pod sam koniec- wzruszyłam się mocno. Wiele ważnych wątków w powieści poruszono: współudział Francuzów w eksterminacji Żydów, wpływ traumatycznych przeżyć wojennych na dalsze życie, cierpienia kobiet, które pozostawione samym sobie radziły sobie z głodem i strachem jak mogły. Oczywiście na uwagę zasługuje wątek trudnych relacji siostrzanych i relacji ojciec- córki. I to właściwie dla mnie wątki najciekawsze
Książka jednowymiarowa.Wstrzasajaca, ale banalna historia opisana okragłymi zdaniami rodem z Harleqinów. Męczyłam sie żeby ja skończyć.Zdecydowanie nie wytrzymuje porównania ze "Swiatłem, którego nie widać"
Kolejna świetnie napisana, emocjonująca książka, której akcja rozgrywa się w czasie trwania II wojny światowej. Tym razem bohaterkami powieści są dwie siostry. Po śmierci matki zostały odrzucone przez ojca i pozostawione same sobie. Starsza z nich Vianne jest kochającą matką i żoną. Wiedzie dość „uporządkowane” życie jako nauczycielka. Natomiast Isabelle to buntowniczka, która względem życia ma nieco inne oczekiwania. Wzajemne relacje między siostrami są w zasadzie żadne: pełne żalu,
(...)bólu i pretensji. Po wybuchu wojny los na nowo krzyżuje ich życiowe ścieżki niekoniecznie przez przypadek. Dziewczyny nadal nie potrafią znaleźć wspólnej nici porozumienia. Sfrustrowanej i pełnej obaw o losy męża Antoniego Vianne trudno jest zrozumieć postawę zbuntowanej Isabelle, która zostaje sabotażystką chcąc za wszelka cenę dać z siebie wszystko w podziemnej walce o ojczyznę. Z czasem wojna sprawia, że nie tylko siostry zaczynają „walczyć” o polepszenie wzajemnych relacji, ale także próbują „odzyskać” utraconą miłość swego ojca. Wojna weryfikuje jednak wszystko... „Słowik” to niesamowita opowieść o życiu, śmierci, okrucieństwie, buncie, ogromnej odwadze, honorze, wojnie i wreszcie bezgranicznej miłości, która jest wstanie przezwyciężyć nawet największe zło tego świata. To powieść, której warto poświęcić czas. Poznajcie więc „Słowika”.
Bardzo wciągająca, poruszająca, realistycznie i szczegółowa opisana historia z czasów Drugiej Wojny Światowej. Świetnie opisani bohaterowie o bardzo różnych cechach i charakterach. Nic nie jest czarne lub białe. Przez całą lekturę towarzyszy napięcie, nie można się oderwać. Polecam!
Piękna i wzruszająca historia, która doprowadziła mnie do płaczu. Czytając nie mogłam się od niej oderwać. Wciąga niesamowicie. Oby więcej takich było. Jak najbardziej polecam.
Niesamowicie obrazuje świat w obliczu wojny.Świetna i smutna.
Cała recenzja na moim blogu: [link] Historia inspirowana życiorysem bojowniczki ruchu oporu, Andree de Jongh. Dwie siostry - Isabelle Rossignol i Vianne Mauriac. Dwie zupełnie inne osobowości. Prócz tego, że różni je wiekwygląd, wykształcenie i okoliczności dorastania, to także różnią je przede wszystkim życiowe doświadczenia... Kiedy zmarła ich kochana matka obie siostry zostały porzucone przez ojca. Zarówno Isabelle jak i Vaianne w indywidualny sposób radziły sobie z poczuciem samotności,
(...)smutku i opuszczenia. Mimo wszystko starsza z sióstr - Vianne dość szybko założyła rodzinę, a także rozpoczęła pracę w szkole podstawowej. Isabelle natomiast nie była w stanie przystosować się do warunków, a także norm i zasad jakie panowały w szkołach z internatem. Kolejne etapy edukacja Isabelle kończyły się tak szybko, jak się rozpoczynały. Losy sióstr ponownie krzyżuje się w 1940 roku,gdy do Francji wkracza armia niemiecka… Kiedy mąż Vianne zostaje zmobilizowany, kobieta pozostaje sama z kilkuletnią córeczką w olśniewającej posiadłości. Pewnego dnia pod dach nauczycielki trafia oficer III Rzeszy - kapitan Beck. Vianne chcąc ocalać życie małej córeczki Sophie, a także swoje, jest zdeterminowana, jak i również gotowa do poświęceń. Na szczęście w tych trudnych dla niej chwilach ma wsparcie w swojej przyjaciółce Żydówce Rachel. Do czasu… Młodsza siostra Isabelle natomiast nie jest w stanie przyjąć do świadomości, wiadomości o kapitulacji Francji. Mimo swojego młodego wieku nie planuje czekać na pomoc sojuszników. Podejmuje odważny krok i dołącza do ruchu oporu. Jednakże, wraz z upływem czasu kolportowanie ulotek nie wystarcza kobiecie. Mimo, że w każdej chwili jej cała rodzina może znaleźć się w niebezpieczeństwie, kobieta nie zwraca na to uwagi. W ten czas przybliżona jest czytelnikowi działalność francuskiego podziemia... Sądzę, że warto sięgnąć po tę książkę, nawet jeżeli taka tematyka jest Wam kompletnie obca. Z przyjemnością obejrzałabym film na podstawie tej książki, może wówczas byłabym bardziej usatysfakcjonowana. Polecam wszystkim zainteresowanym.
Piękna i wzruszająca książka. Polecam :)
Dobrze się "Słowika" czyta. I tyle w temacie... Ostatnie strony skonstruowane na zasadzie wyciskacza łez. Odłożyłbym na półkę "Powieść historyczna" ale tyle tam realiów historycznych co kot napłakał. Ponadto po przeczytaniu jestem pewny, że jej nie kupię, moim zdaniem nie warto.
Okupowana Francja.Jedna siostra zaangażowana w Ruch Oporu a druga przyjmuje pomoc Niemca,żeby przeżyć.Wspaniała książka.Gorąco polecam!!!
Fascynująca,smutna ale piękna.
Cudowna książka. Wzruszająca, pouczająca i przenosząca w czasie i przestrzeni.
Jedna z najpopularniejszych książek Kristin Hannah w końcu trafiła w moje ręce. Czy historia skryta pod tą piękną okładką zasługuje na miano "ŚWIATOWEGO BESTSELLERA"? Zapraszam na recenzję. Wojna oczami kobiety Rok 1940. Francja okupowana przez Niemców. W tych niebezpiecznych czasach o przetrwanie walczą dwie siostry — Vianne oraz Isabelle. Starsza z nich, Vianne, jest nauczycielką. Pragnie przetrwać wojnę z godnością.
(...)Wierzy, że francuski rząd nie pozwoli ich skrzywdzić i podejmie jak najlepszą decyzję dla swojego państwa. Dbając o dom i córkę, z tęsknotą wyczekuje powrotu męża z wojny. Chce ten trudny okres przejść bez narażania na niebezpieczeństwo swojej córki. Tylko czy jest to możliwe? Czy można przyglądać się z boku na ludzką krzywdę? Vianne przekona się, że wojna rządzi się swoimi prawami. Isabelle — młoda, impulsywna i nieustraszona. W przeciwieństwie do siostry nie potrafi przyglądać się, jak jej kraj jest niszczony przez Niemców. Biorąc przykład z kobiet Wielkiej Wojny, chce zapisać się na kartach historii bez względu na konsekwencje. Postanawia dołączyć do ruchu oporu. Wkrótce staje się jedną z ważniejszych postaci, które walczyły o wolną Francję. Pomimo wielu różnic, które je dzielą, jest jedno, co łączy te dwie różne kobiety — wielkie serce, które pozwala im przetrwać i walczyć o to, co najważniejsze. Czy "Słowik" zasłużył na miano BESTSELLERA? Początkowo miałam problem z lekturą tej książki. Nie mogłam się wczuć w historię, tak jak to było z innymi książkami Kristin Hannah. Byłam zawiedziona, że to jednak nie to, na co liczyłam. W końcu wszystkie zachwyty nad tym tytułem doprowadziły do tego, że liczyłam na wielkie WOW od początku do końca, od pierwszej do ostatniej strony. Hasło ŚWIATOWY BESTSELLER bijące z okładki tylko umocniło mnie w przekonaniu, że pierwsza strona zmiecie mnie z powierzchni ziemi. Z takim nastawieniem przystąpiłam do lektury i... zaliczyłam zderzenie z murem. Tymczasem historię pisane przez Kristin Hannah zaczynają się powoli, delikatnie wprowadzając nas w samo sedno książki. Przystopowałam. Dałam sobie dwa dni na ochłonięcie i powróciłam do lektury. I wiecie co? Pomogło! Kristin Hannah w swojej książce po raz kolejny postawiła na emocje, a w czasach drugiej wojny światowej było ich wiele. Od miłości, tak wielkiej, że nawet walka jej nie zniszczyła, do nienawiści i strachu o to, co najważniejsze. „Słowik” jest historią, która porusza wiele tematów. Problemy macierzyńskie na miarę drugiej wojny światowej, utratę dziecka, gwałt, żałobę, Holocaust, ukrywanie żydowskich dzieci, relacje francusko-niemieckie, obozy zagłady — to tylko część poruszanych problemów. Jeśli dołożymy do tego plastyczny styl pisarski Kristin Hannah, to poczujemy razem z bohaterami smak czerstwego chleba, chłód zimowych nocy, usłyszymy strzały i błagania o oszczędzenie życia. Podsumowanie "Słowik" Kristin Hannah jest kolejną pozycją godną uwagi. Fani Kristin Hannah oraz każdy, kto lubi historię osadzone w czasach wojny, niosące w sobie duży ładunek emocji, na pewno odnajdą się w obrazie Francji walczącej o swoje miejsce. Warto również wspomnieć, że inspiracją do książki była Andrée de Jongh — bojowniczka ruchu oporu w Belgii. Recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com
Książka obrazująca ogromną siłę człowieka.
Wciągając i poruszająca
Piękna książka, poruszająca i niesamowita historia. Kilkakrotnie płakałam czytając ją, wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać. Bardzo polecam
Trochę się zawiodłam. Od światowego bestselleru oczekiwałam więcej. Przydługawy wstęp, drewniane dialogi.
II WŚ. Francja. Ruch oporu. Niepewność chwili, braterstwa, przyjaźni, miłości staje się niepewnością czytelnika. Nie można się oderwać.
Świetna literatura, wzbudzająca silne emocje. Sugestywnie życie silnych kobiet w czasie dramatycznych wydarzeń wojennych.
Książka jest boska. Nie sposób się od niej oderwać.
Piękna książka, czyta się z zapartym tchem
Moja ulubiona książka. Piękna.
Bardzo ciekawa pozycja... Warto przeczytać
Pierwsza książka która mnie tak bardzo, może dlatego że mało czytam. Polecam.
Ponoć bestseller, ale mnie ta pozycja nie bardzo porwała.
Przepięknie napisana powieść. Polecam!
Pozycja została dodana do koszyka.
Jeśli nie wiesz, do czego służy koszyk, kliknij tutaj, aby poznać szczegóły.
Nie pokazuj tego więcej
SOWA OPAC :: wersja 6.4.4 (2024-12-16)
Oprogramowanie dostarczone przez SOKRATES-software.
Wszelkie uwagi dotyczące oprogramowania prosimy zgłaszać w bibliotece.
Męczyłam sie żeby ja skończyć.Zdecydowanie nie wytrzymuje porównania ze "Swiatłem, którego nie widać"
„Słowik” to niesamowita opowieść o życiu, śmierci, okrucieństwie, buncie, ogromnej odwadze, honorze, wojnie i wreszcie bezgranicznej miłości, która jest wstanie przezwyciężyć nawet największe zło tego świata. To powieść, której warto poświęcić czas. Poznajcie więc „Słowika”.
Isabelle natomiast nie była w stanie przystosować się do warunków, a także norm i zasad jakie panowały w szkołach z internatem. Kolejne etapy edukacja Isabelle kończyły się tak szybko, jak się rozpoczynały. Losy sióstr ponownie krzyżuje się w 1940 roku,gdy do Francji wkracza armia niemiecka… Kiedy mąż Vianne zostaje zmobilizowany, kobieta pozostaje sama z kilkuletnią córeczką w olśniewającej posiadłości. Pewnego dnia pod dach nauczycielki trafia oficer III Rzeszy - kapitan Beck. Vianne chcąc ocalać życie małej córeczki Sophie, a także swoje, jest zdeterminowana, jak i również gotowa do poświęceń. Na szczęście w tych trudnych dla niej chwilach ma wsparcie w swojej przyjaciółce Żydówce Rachel. Do czasu… Młodsza siostra Isabelle natomiast nie jest w stanie przyjąć do świadomości, wiadomości o kapitulacji Francji. Mimo swojego młodego wieku nie planuje czekać na pomoc sojuszników. Podejmuje odważny krok i dołącza do ruchu oporu. Jednakże, wraz z upływem czasu kolportowanie ulotek nie wystarcza kobiecie. Mimo, że w każdej chwili jej cała rodzina może znaleźć się w niebezpieczeństwie, kobieta nie zwraca na to uwagi. W ten czas przybliżona jest czytelnikowi działalność francuskiego podziemia...
Sądzę, że warto sięgnąć po tę książkę, nawet jeżeli taka tematyka jest Wam kompletnie obca. Z przyjemnością obejrzałabym film na podstawie tej książki, może wówczas byłabym bardziej usatysfakcjonowana. Polecam wszystkim zainteresowanym.
Ostatnie strony skonstruowane na zasadzie wyciskacza łez. Odłożyłbym na półkę "Powieść historyczna" ale tyle tam realiów historycznych co kot napłakał. Ponadto po przeczytaniu jestem pewny, że jej nie kupię, moim zdaniem nie warto.
Wojna oczami kobiety Rok 1940. Francja okupowana przez Niemców. W tych niebezpiecznych czasach o przetrwanie walczą dwie siostry — Vianne oraz Isabelle.
Starsza z nich, Vianne, jest nauczycielką. Pragnie przetrwać wojnę z godnością. (...) Wierzy, że francuski rząd nie pozwoli ich skrzywdzić i podejmie jak najlepszą decyzję dla swojego państwa. Dbając o dom i córkę, z tęsknotą wyczekuje powrotu męża z wojny. Chce ten trudny okres przejść bez narażania na niebezpieczeństwo swojej córki. Tylko czy jest to możliwe? Czy można przyglądać się z boku na ludzką krzywdę? Vianne przekona się, że wojna rządzi się swoimi prawami.
Isabelle — młoda, impulsywna i nieustraszona. W przeciwieństwie do siostry nie potrafi przyglądać się, jak jej kraj jest niszczony przez Niemców. Biorąc przykład z kobiet Wielkiej Wojny, chce zapisać się na kartach historii bez względu na konsekwencje. Postanawia dołączyć do ruchu oporu. Wkrótce staje się jedną z ważniejszych postaci, które walczyły o wolną Francję.
Pomimo wielu różnic, które je dzielą, jest jedno, co łączy te dwie różne kobiety — wielkie serce, które pozwala im przetrwać i walczyć o to, co najważniejsze.
Czy "Słowik" zasłużył na miano BESTSELLERA?
Początkowo miałam problem z lekturą tej książki. Nie mogłam się wczuć w historię, tak jak to było z innymi książkami Kristin Hannah. Byłam zawiedziona, że to jednak nie to, na co liczyłam. W końcu wszystkie zachwyty nad tym tytułem doprowadziły do tego, że liczyłam na wielkie WOW od początku do końca, od pierwszej do ostatniej strony. Hasło ŚWIATOWY BESTSELLER bijące z okładki tylko umocniło mnie w przekonaniu, że pierwsza strona zmiecie mnie z powierzchni ziemi. Z takim nastawieniem przystąpiłam do lektury i... zaliczyłam zderzenie z murem. Tymczasem historię pisane przez Kristin Hannah zaczynają się powoli, delikatnie wprowadzając nas w samo sedno książki.
Przystopowałam. Dałam sobie dwa dni na ochłonięcie i powróciłam do lektury. I wiecie co? Pomogło!
Kristin Hannah w swojej książce po raz kolejny postawiła na emocje, a w czasach drugiej wojny światowej było ich wiele. Od miłości, tak wielkiej, że nawet walka jej nie zniszczyła, do nienawiści i strachu o to, co najważniejsze.
„Słowik” jest historią, która porusza wiele tematów. Problemy macierzyńskie na miarę drugiej wojny światowej, utratę dziecka, gwałt, żałobę, Holocaust, ukrywanie żydowskich dzieci, relacje francusko-niemieckie, obozy zagłady — to tylko część poruszanych problemów. Jeśli dołożymy do tego plastyczny styl pisarski Kristin Hannah, to poczujemy razem z bohaterami smak czerstwego chleba, chłód zimowych nocy, usłyszymy strzały i błagania o oszczędzenie życia.
Podsumowanie "Słowik" Kristin Hannah jest kolejną pozycją godną uwagi. Fani Kristin Hannah oraz każdy, kto lubi historię osadzone w czasach wojny, niosące w sobie duży ładunek emocji, na pewno odnajdą się w obrazie Francji walczącej o swoje miejsce. Warto również wspomnieć, że inspiracją do książki była Andrée de Jongh — bojowniczka ruchu oporu w Belgii.
Recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com